Vadošie neirozinātnieki un budisti atzīst: „Apziņa ir visur”!

Mind and lifeZinātnieki un budisti no visas pasaules arvien vairāk sāk redzēt moderno zinātnisko teoriju un budisma filosofisko mācību ideju līdzību. Uzskatāms piemērs par zinātnieku, kurš smēlās savas idejas pagātnes Hinduisma filosofiskajās mācībās, ir Nikola Tesla. Arī mūsdienu zinātniekus nebeidz iedvesmot seno filosofisko mācību atziņas par realitāti. Mūsdienu modernajā zinātnē arvien vairāk izcilu zinātnieku iesaistās nemateriālo parādību un cilvēku apziņu pētījumos.Vadošais amerikāņu neirologs Kristofs Kočs (Christof Koch) no Alena smadzeņu izpētes institūta (Allen Institute for Brain Science) izsakās, ka  jaunākie neirozinātnes pētījumi norāda, ka apziņa ir klātesoša visās lietās. Pirms kāda laika viņš viesojās Indijā un piedalījās dažādās diskusijās par apziņu ar budistu mūkiem un Dalailamu. Viņš bija pārsteigts par Dalailamas izteikumiem, ka apziņa ir visur un ir jāsamazina visu apzinīgo būtņu ciešanas.

Vairāk par diskusijām:

 

Integrētā informācijas teorija (Integrated Information Theory (IIT)

Integrēto apziņas informācijas teoriju (IIT) ir izstrādājis Viskonsīnas-Medisonas (Wisconsin-Madison) Universitātes profesors Giulio Tononi (Giulio Tononi). Kristofs Kočs un Giulio Tononi regulāri sadarbojās savos apziņas pētījumos un uzskata, ka integrētā informācijas teorija ir jauna fundamentāla un daudzsološa apziņas teorija. Teorija apgalvo, ka visām materiālām sistēmām piemīt apziņa un šo apziņu ir iespējams teorētiski kvantitatīvi nomērīt vienībās, ko sauc par „phi”.

Profesors Giulio Tononi ir izstrādājis arī teorētisku apziņas mērīšanas sistēmu, ar kuru būtu iespējams nomērīt tās daudzuma vienību – „phi”, piem., cilvēka smadzenēs. Idejiski raidot caur smadzenēm dažādus magnētiskus impulsus, ir iespējams novērot šo impulsu vibrāciju caur neironiem. Jo ilgāka un tīrāka ir šī vibrācija, jo augstāks apzināšanās stāvoklis tiek fiksēts. Ar šo metodi būtu iespējams noteikt pacienta apziņas stāvokli, tas ir nomodā, miegā vai anestēzijā.

Giulio Tononi un viņa zinātnieku komanda mēģinās šādi izmērīt apziņu.  Vairums gan akadēmisko zinātnes aprindu noraida ideju, ka apziņa ir kaut kāda neatkarīga substance un tā atrodas ārpus smadzenēm, lai gan, tas nav pierādīts.

Abi minētie zinātnieki nesen publicējuši arī pētījumu žurnālā – „Philosophical Transactions of the Royal Society B”. Pētījums uzver, ka apziņa ir fundamentāls realitātes aspekts, tā pat kā citi aspekti, ko mēs redzam un uztveram ar savām maņām. Viņu teorija skaidro, ka jebkuram objektam ar apziņas vienību – phi lielāku par nulli, piemīt zināma apziņa. Tas nozīmē, ka pat protoni varētu būt apzinīgas būtnes, kas nebūtu pārāk tāla ideja no realitātes, ņemot vērā elementārdaļiņu dīvaino uzvedību kvantu līmenī, kur šķiet, ka daļiņas jau „zina”, ka tās tiek novērotas.

Kristofs Kočs skaidro, kā budisma mācības vedinājušas viņam sākt nopietni pētīt apziņu zinātniskā līmenī – „Kad saskāros ar budisma mācību par to, ka apzinātība ir iespējama visur un visos līmeņos, tas iedvesmoja mani nopietni sākt izvērtēt šīs mācības idejas”.

Tas ir vienreizēji redzēt šos zinātnes un šo seno filozofisko budisma mācību centienus apvienoties, pat ja līdz šim mums nav skaidri līdz galam izdevies noskaidrot pašas apziņas būtību un tās avotus. IIT apziņas zinātniskā teorija palīdz aktīvi virzīt zinātni uz jauniem un jauniem apziņas pētījumiem.

Kā izsakās Arizonas Universitātes medicīnas, neiroloģijas un psihiatrijas profesors Garijs Švarts (Gary Schwartz), tad 19.gadsmita beigās, fiziķi atklāja mikropasaules fenomenus, kuru nespēja izskaidrot klasiskā Ņūtona fizika. 1920 un 1930 gados tika revolucionāri izveidota kvantu mehānika. Kvantu mehānika satricināja materiālās pasaules uzskatu pamatus, uzrādot, ka atomi un subatomārās daļiņas patiesībā nav fiziski cieti objekti, daļiņas neeksistē kādā noteiktā vietā un laikā. Pētījumi liecināja, ka novērojamās daļiņas un novērotājs savā ziņā ir saistīti un materiāla pasaule vairs nav tik primāra realitātes komponente un tās izpēti nevar atraut no prāta, novērotāja.

Zemāk publicētajā video profesors Garijs Švarts piedāvā vispārēju pārskatu par apziņas  pētījumiem, par to vai apziņa tiešām ir smadzeņu produkts.
„I regard consciousness as fundamental. I regard matter as derivative from consciousness. We cannot get behind consciousness. Everything that we talk about, everything that we regard as existing, postulates consciousness.”

Maks Planks (kvantu teorijas pamatlicējs, 1918. gadā saņēma Nobela prēmiju fizikā).

Rakstā izmantotie informācijas avoti: 

http://www.collective-evolution.com/2016/04/01/buddhists-leading-neuroscientists-agree-consciousness-is-everywhere/

 

Komentāri

Jūsu e-pasts netiks publicēts.
Obligāti aizpildāmie lauki*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.