Vai visums, kurā laiks rit atpakaļ, varētu eksistēt?

Futuristic timetravel or space warp

Mēs piedzimstam, augam, ar laiku kļūstam vecāki un beigās mūsu ķermeņi nomirst. Tā darbojas laiks mūsu Visumā. Bet vai varētu eksistēt mūsējam līdzīgs visums, taču kā atspulgs (spoguļa visums), kurā laiks ritētu atpakaļ un visas būtnes tajā būtu kā Bendžamins Batons (Benjamin Button, fantastiska stāsta un filmas personāžs, kurš dzīvoja pretēji normālajam laika virzienam – no veca vīra līdz embrijam)? Pārsteidzoši, bet zinātnieku atbilde ir „jā” – vismaz teorētiski.

Zinātnieki saka, ka nav tādu fizikas likumu, kas teiktu, ka laikam ir obligāti vienmēr jāiet uz priekšu, bet kas tad liek laikam iet uz priekšu? Vairums zinātnieku norāda uz nepārtraukti pieaugošo entropiju Visumā un tā neprognozējamību. Tomēr divas zinātnieku grupas, veicot padziļinātus pētījumus, konstatēja, ka laiks var iet paralēli divos pretējos virzienos. Kad notika Lielais sprādziens, tas, iespējams, radīja ne tikai mūsu Visumu, bet arī paralēlu visumu, kurā laiks, no mūsu skatu punkta raugoties, ietu atpakaļ.

Janusa punkts, kas atdala paralēlos visumus

Viens no pētījumiem, kurš tika publicēts pagājušajā gadā žurnālā „Physical Review Letters”, skaidro, ka Ņūtona gravitācijas teorija ļauj laikam virzīties noteiktā virzienā un noslēgtās daļiņu sistēmās (kāds ir mūsu Visums), gravitācija cenšas samazināt attālumu starp daļiņām. Kad šīs daļiņas izplešas, tas notiek divos pretējos virzienos. Rezultātā tas, kā mēs piedzīvojam laiku, ir balstīts uz pieaugošo entropiju. Pētnieki salīdzina šo laika plūdumu ar upi, kura vienā punktā sadalās un sāk plūst pretējos virzienos.

Šis punkts, kurā laiks var sadalīties un iet divos pretējos virzienos, ir nosaukts par – “Janus point”. Vārds “Janus” par godu romiešu divgalvainajai dievībai. Ja šī teorija ir pareiza, tad saskaņā ar veiktajiem pētījumiem, spoguļa visums eksistē Lielā sprādziena otrā pusē un tajā laiks rit pretēji mūsu laika virzienam. Ja šāds pretējs laika plūdums eksistē, tad tomēr to mēs nekad nevarētu pieredzēt. Kā izteicās Favio Merkati (Favioo Mecati) no Perimetra teorētiskās fizikas institūta (Perimeter Institute for Theoretical Physics) – mēs esam Janusa punkta vienā pusē, mums ir savs laika virziens. Otro virzienu mēs nevaram pieredzēt, jo tas ir mūsu pagātnē.

Divgalvainā laika bulta

Balstoties uz šo pētījumu, divi citi fiziķi – Šons Kerols (Sean Carroll) no Kalifornijas tehnoloģijas institūta (California Institute of Technology in Pasadena) un Alans Guts (Alan Guth) no Masačūsetsas tehnoloģiju institūta (Massachusetts Institute of Technology) ir izstrādājuši jaunu, līdzīgu daļiņu modeli, kurā paralēlajos visumos laiks rit divos dažādos virzienos. [Avots: 3,4]

Līdzīgi kā viņu priekšteči, Kerols un Guts izmantoja entropiju kā viņu modeļa sākuma punktu un atklāja, ka virziens, kurā laiks plūst, principā nav svarīgs. No mūsu skatu punkta nākotne ir laika virziens, kurā entropija nemitīgi palielinās, kamēr pagātnē tā būtu daudz zemāka. Mēs gan uzskatām, ka viens notikums secīgi ved pie nākošā, bet ne vienmēr tas tā ir. Zinātnieki izstrādāja modeli, kurā simulēja fiksētu daļiņu skaistu ar nejaušu ātrumu bezgalīgā visumā. Viņi novēroja, ka daļiņu laika virzieni parādās spontāni. Puse daļiņu kustējās pretī centram samazinot entropiju, bet otra puse kustējās uz visuma malām, tādējādi to palielinot.

Kad daļiņas šķērsoja centru, tās turpināja kustību uz visuma malām, un uz šo principu zinātnieki atsaucas kā uz divgalvaino laika bultu (“two-headed arrow of time”). Citiem vārdiem sakot, ja laika bulta parādās vienā virzienā, tā parādīsies arī pretējā virzienā neatkarīgi no starta punkta. Viņu modelis parādīja, ka būtībā visas daļiņas galu galā virzīsies uz visuma malām, kur entropija neierobežoti pieaugs un sākotnējo laika bultu virzienam būtībā nav nozīmes. Doma, uz kuru norāda zinātnieki – tas ir tikai dabiski, ka šādos apstākļos visam gandrīz jebkur visumā ir novērojama šāda laika bulta. Lai gan šīs modelis vēl nav ticis publicēts, tas būtu ļoti labi piemērojams multivisuma teorijām.

Rakstā izmantotie informācijas avoti:

  1. http://www.redorbit.com/news/science/1113412111/a-mirror-universe-where-time-runs-backwards-could-actually-exist-scientists-say-012015/#UPQApVqCtYW8Is7U.99
  2. http://www.msn.com/en-us/news/technology/mirror-universe-where-time-moves-backward-is-possible-scientists-say/ar-BBonVoj?ocid=spartanntp
  3. https://www.newscientist.com/article/mg19225780-114-sean-carroll-forecasts-the-future/
  4. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3407404/New-study-reveals-time-run-BACKWARDS-parallel-multiverse.html

Attēls: Thinkstock

Komentāri

Jūsu e-pasts netiks publicēts.
Obligāti aizpildāmie lauki*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.